Opšta pitanja > Vaša iskustva u vezi uspostavljanja prave dijagnoze.

Odredjivanje Cu u urinu i serumu - problemi

(1/1)

Ivana:
Pozdrav,

Ne znam kakva su vasa iskustva u vezi sa odredjivanjem Cu u 24h urinu i serumu, ali ja nailazim na gomilu problema koji su, iskljucivo, posledica neznanja i neprofesionalnosti. U Medicini rada Klickog centra u Bg su stavili pogresne referentne vrednosti, u Konzilijumu izmerili da imam manje bakra od zdravih ljudi u urinu, iako sam uzimala helatore (?!) Kada sam ulozila reklamaciju, ponovili merenje iz istog uzorka i dobili 3x vecu vrednost, a kada smo taj isti urin odneli u Biomedicu, izmerili 10x vecu vrednost! Ja vise ne znam sta da radim ni kome da se obratim... Radim na tehnoloskom faxu i znam kako funkcionisu ti uredjaji (atomac i icp) i aps.znam i kako se priprema uzorak i kako se meri, i nema sanse da budu toliko razliciti rezultati! Jedino ako neko ne zna da preracuna dobro razblazenja i napravi/pripremi uzorak. Pogotovo sto se meri metal koji se ne moze degradovati sa vremenom. Nama se terapija/doza helatora odredjuje na osnovu izlucivanja urinom, i ispada da mozete ozbiljno da stradate jer neka budala ne zna da racuna i ne radi svoj posao kako treba.

Ivana

Sasa:
Ivana,
ne znam sta bih ti rekao,Pokusacu vec u ponedeljak da pricam sa profesorom Sudjijem o tome, ako se ispostavi da stvarno nestrucno rade, udruzenje ce pokrenuti to pitanje jer stvarno nam je veoma bitno da su merenja validna.
Pozdrav Sasa

Sasa:
Danas sam razgovarao sa profesorom dr. Sudjijem, slaze se sa Ivanom da tolika odstupanja u Cu/24h urinu su nemoguca i da se radi o gresci, po njemu moze doci do odstupanja u Cu u krvnom serumu ali najvise do 15%. Da li je u pitanju slucajna greska ili javasluk i nestrucnost to na zalost ne mozemo utvrditi ali mozemo oznaciti te ustanove kao nepouzdane i ne ici kod njih. Onaj prvi nalaz na kojem imas manje bakra od zdravih ljudi pretpostavka je da su koristili isti reagens i za serum i za Cu/24h urin sto je pogresno i moze da znaci nestrucnost !
Ima jos gomila stvari koji mogu uticati na rezultate, profesormi je jos napomenuo da kod njih (ZZZR Novi Sad) trose do 30%reagenasa na kontrolne uzorke radi provere ispravnosti aparata.
Nista, kad budete mogli dodjite ovde kod nas pa da uradimo jos jednu kontrolu. Zavod i onako donira Udruzenje sa jednom besplatnom analizom godisnje.

Sasa

Ivana:
Postovani Sasa,

Hvala na brzom odgovoru i trudu. I moja seka i ja bismo odnele uzorke na analizu u novosadsku laboratoriju tokom sledece nedelje. Mozete li mi poslati tacnu adresu laboratorije i kome treba da se obratim?

Pozdrav,
Ivana

Sasa:
 Ivana dodjite do Udruzenja, dacu vam potvrdu da ste clanovi i uputicu vas.

Навигација

[0] Индекс порука

Иди на пуну верзију